Hakkımızda

­

 

 

Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Derneği (UBİKS), Aralık 2010'da kurulmuş, çalışmalarını ise fiili olarak 2011 yılanda başlatmıştır. İletişim ağında 50'den farklı ülkeden kişi bulunan UBİKS' in merkezi Ankara'dadır.

UBİKS, 2012 Haziran'ında, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla 5. Uluslararası Büyük Ankara Festivali kapsamında ilk uluslararası kongresini organize etmiştir. 2013 yılında Antalya'da ev sahipliği yaptığı ikinci kongresinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen Kültür Çalıştayını ve  Türkiye Halk Oyunları Federasyonu işbirliği ile 2. Uluslararası Halk Oyunları Kongresini içerisine alarak daha renkli ve geniş bir etkinliğe imza atmıştır. 

UBİKS, 3. ISCS kongresini Bosna Hersek ve Türkiye'den çok sayıda üniversitenin desteğini alarak, ayrıca Bosna-Hersek  Milli Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFISA) işbirliğini sağlayarak, 2014 yılında Saraybosna'da gerçekleştirmiştir. 

UBİKS, 4. ISCS kongresini ise 2015 yılında yine Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFISA) çatısı altında, Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA)'nın destekleri ve İdareci Bürokratlar Birliği (İBB) ve Muradiye Mezunları Derneği (MMD) gibi sivil toplum kuruluşların katılımı ile Makedonya'nın Ohrid şehrinde gerçekleştirmiştir. 

UBİKS, 5. ISCS Kongresini ise 2016 yılı Nisan ayında Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirmiştir. 2016 yılının UNESCO tarafından Ahmet Yesevi Yılı ilan edilmesi münasebetiyle, Türk ve İslam düşüncesinin önder ismi Hoca Ahmet Yesevi'nin anılması amacıyla, kongre Kazakistan'ın Türkistan şehrinde bulunan Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde gerçekleştirilmiş, kongreye çok sayıda ulusal/uluslararası sivil toplum kuruluşu da destek sağlamıştır. 

UBİKS, 6. ISCS Kongresini ise 25-27 Nisan 2018 tarihleri arasında Ukrayna Lviv Beden Kültürü Devlet Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilmiş olup, bu kongreye Ivan Franko Devlet Üniversitesi de destek vermiştir.

UBİKS, 7. ISCS Kongresini pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirmiştir.

UBİKS, 8. ISCS  Kongresini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Cumhurbaşkanı, sayın Ersin TATAR'ın himayesinde gerçekleştirmiştir.

2016 yılından itibaren ülkemizde yapılmak üzere Uluslararası Avrasya Spor, Eğitim ve Toplum Kongresi (IECSES) ve kongre ile eşzamanlı olarak Uluslararası Jürili Karma Sanat Sergisi düzenlemeye başlamıştır.  Bu kongre ve sergi, 2016 ve 2017 yıllarında Antalya'da, 2018 yılında  Mardin Artuklu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, 2019 yılında Pamukkale Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenmiştir, bu etkinliklerle birlikte yüzlerce gencin katıldığı spor ve kültür festivalleri de düzenlenmiştir. 

UBİKS, 5. IECSES kongresini Ukrayna Lviv Beden Kültürü Devlet Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirmiştir.

UBİKS, 6. IECSES kongresini Diyarbakır/ Dicle Üniversitesi'nin ev sahipliğinde 24-26 Ekim 2022 Tarihleri arasında sizlerin desteği ve işbirliği ile  yapmayı arzulamaktadır.


Kongrelerin arşiv sayfalarını görmek için yandaki Önceki Kongrelerimiz menüsüne başvurabilirsiniz.