Hakkımızda

 


Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Derneği (UBİKS),
Aralık 2010'da kurulmuş, çalışmalarını ise fiili olarak 2011 yılanda başlatmıştır. 40'a yakın ülkeden akademisyen ve spor adamına hizmet veren UBİKS'in merkezi Ankara'dadır.

 

UBİKS, 2012 Haziran'ında, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla 5. Uluslararası Büyük Ankara Festivali kapsamında ilk uluslararası kongresini organize etmiştir. 2013 yılında Antalya'da ev sahipliği yaptığı ikinci kongresinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen Kültür Çalıştayını ve  Türkiye Halk Oyunları Federasyonu işbirliği ile 2. Uluslararası Halk Oyunları Kongresini içerisine alarak daha renkli ve geniş bir etkinliğe imza atmıştır. 

 

UBİKS, 3. kongresini Bosna Hersek ve Türkiye'den çok sayıda üniversitenin desteğini alarak, ayrıca Bosna-Hersek  Milli Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFISA) işbirliğini sağlayarak, 2014 yılında Saraybosna'da gerçekleştirmiştir. 

 

UBİKS, 4. kongresini ise 2015 yılında yine Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFISA) çatısı altında, Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA)'nın destekleri ve İdareci Bürokratlar Birliği (İBB) ve Muradiye Mezunları Derneği (MMD) gibi sivil toplum kuruluşların katılımı ile Makedonya'nın Ohrid şehrinde gerçekleştirmiştir.

UBİKS, 5. Uluslararası Kongresini ise 2016 yılı Nisan ayında Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliği ile Kazakistan'da gerçekleştirmiştir. 2016 yılının UNESCO tarafından Ahmet Yesevi Yılı ilan edilmesi münasebetiyle, Türk ve İslam düşüncesinin önder ismi Hoca Ahmet Yesevi'nin anılması amacıyla, kongre Kazakistan'ın Türkistan şehrinde bulunan Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde düzenlenmiştir.

6. Kongre, 2018 yılında Ukrayna Lviv Beden Kültürü Üniversitesi'nin evsahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Daha önce Kazakistan'da ilki düzenlenen Uluslararası Ahmet Hamdi Turgut ödüllerinin ikincisi de Lviv'de gerçekleştirilmiştir.  

UBİKS, 2016 yılından başlamak üzere de ülkemizde yapılmak üzere Uluslararası Avrasya Spor, Eğitim ve Toplum Kongresi (IECSES) ve kongre ile aşzamanlı olarak Uluslararası Jürili Karma Sanat Sergisi düzenlemeye başlamıştır.  Bu kongre ve sergi, 2016 ve 2017 yıllarında Antalya'da düzenlenmiş, bu etkinliklerle birlikte yüzlerce gencin katıldığı spor ve kültür festivalleri düzenlenmiştir. 2018 yılında üçüncüsüne Mardin Artuklu Üniversitesi'nin evsahipliği yapacağı kongre ve serginin takip eden yıllarda da farklı illerde yapılması planlanmaktadır.